ODTÜClass Nedir?

ODTÜCLASS NEDİR?

ODTÜClass sınıf içerisinde ve dışında öğrencilere kaynak, etkinlik/ödev ve farklı öğrenim araçları sunmayı sağlayarak dersleri destekleyen çevrimiçi bir platformdur. Bu sistemin sunduğu öğrenim ortamında öğrenciler, ilgili kaynak ve etkinliklere istenilen yerde ve zamanda ulaşma imkânı bulmaktadır. Sunduğu hizmetler temel olarak dört ana maddede sıralanabilir:

  • Ders kaynak ve etkinliklerinin sürekli bir şekilde aktarılmasını sağlar.
  • Ders yönetimini sağlayan düzenli bir yapı sunar.
  • İletişim, birlikte çalışma, planlama ve görev yönetim otomasyonu gibi güçlü öğrenim araçları sunar.
  • Youtube, arama motorları ve sosyal ağ bağlantıları gibi araçların güvenle derse entegre edilmesini ve kullanılmasını sağlar.

 

ODTÜCLASS BİLEŞENLERİ

ODTÜClass’ın sunduğu önemli hizmetler ve açıklamaları şu şekildedir:

Öğretim araçları: Tartışma panoları, etkinlik/ödev yükleme alanları, otomatik notlandırma, içerik yönetimi ve aktarılması, içerik oluşturma ve her-yerde-her-zaman kaynak ve etkinliklere ulaşma hizmetleri sunar.

Ders içeriği yönetimi: Öğrenim kaynaklarını, etkinliklerini ve değerlendirmelerini kolaylıkla ekleme ve düzenleme olanağı sağlar.

Medya çeşitliliğini destekleyen kullanıcı dostu yapısıyla ilgi çekici kaynaklar: İleri seviye teknik bilgiye ihtiyaç duymadan medya kaynaklarını ekleme ve görüntülüme imkânı sağlar.

Proje tabanlı ve gerçeğe dayalı öğrenme deneyimleri: Sistem Wiki, Blog, Google Docs gibi grup çalışmalarına olanak sağlayan araçları ve sunum araçlarını desteklemekte ve hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için bireysel veya grup projelerini organize etmek ve yönetmek için gerekli araçları sunmaktadır. 

Öğrenci performansı analitik paketi: Farklı değerlendirme seçenekleri sunar ve değerlendirmelerin farklı yöntemlerle görüntülenmesini sağlar. 

İletişim/Görev/Organizasyon yönetimi özellikleri: Duyuru ve hatırlatma gibi hizmetler sunar.

ODTÜClass’a nasıl giriş yapıldığını öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak:
https://odtuclass.metu.edu.tr/mod/book/view.php?id=4

Başlıklar
Sponsorlu Reklam
İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: