IS100 Dersi

IS100 Online Bir Ders Mi?

IS100 bazı istisnalar dışında her bölümün aldığı zorunlu bir çevrimiçi (asenkron) derstir. Bu dersin amacı, tüm ODTÜ öğrencilerine temel bilişim teknolojileri kavram ve uygulamalarını tanıtmak ve onları hem bilgisayar hem de bilgi okuryazarı yapmaktır.

IS100 Dersi Zorunlu Mu?

Dersin belirli bir ders saati yoktur, tüm ödevler, midtermler ve final online olarak yapılır. 0 kredili olsa dahi öğrenciler bu dersi geçmeden mezun olamazlar. ECE,ESE, FLE VE CEIT, CHED, MHED ve PHED bölümleri IS100 dersinden muaftır.

IS100 Dersi Puanlama Sistemi

30% – Midterm
35% – Final
25% – Assignment 1 + Assignment 2
10% – Weekly quizzes

Dersin Syllabus’una (müfredat) şu linkten ulaşabilirsiniz: https://ii.metu.edu.tr/is100-syllabus

IS100 Muafiyet Sınavı

IS100 yeterlilik (muafiyet) sınavı yılda 3 kez (Eylül, Şubat ve Mayıs) yapılır. Fakat öğrenciler sınav tarihlerini ve saatini seçemez. Çoğunlukla akademik yıl başlamadan bu sınava girilerek dersten muaf olunur. Sınavı geçmek için 100 üzerinden 60 almak yeterlidir. Eğer öğrenci dönem içerisinde dersi alıp başarısız olursa (ödevleri yapmazsa ya da sınavlardan yeterli notu alamazsa) muafiyet (yeterlilik) sınavına giremez, sonraki dönem tekrar dersi alır.

2022-2023 eğitim döneminde ilk IS100 muafiyet (proficiency) sınavı 25 Eylül’de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Eğitim Fakültesi’ndeki, Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki tüm bölümler ile Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri Şubat ayında yeterlilik sınavına girerler.

IS100 muafiyet sınavı genel bilgisayar becerilerini içeren fazla zor olmayan bir sınavdır.

IS100 Ders Notları & Slaytlar

Muafiyet Sınavına çalışmak isteyenler için ders notlarına ve slaytlara şuradan erişebilirsiniz: https://ii.metu.edu.tr/presentations-and-notes

Ders ve muafiyet sınavı hakkında sıkça sorulan sorulara ulaşmak için lütfen tıklayınız: https://ii.metu.edu.tr/frequently-asked-questions-is100

 

Başlıklar
Sponsorlu Reklam
İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: