Online İngilizce Yeterlik Sınavı (EPE)

EPE Nedir?

English Proficiency Exam, yani İngilizce Yeterlik Sınavı; hazırlık sınıfı sonunda bölüme geçmek için yapılan sınavdır. Üç kısımdan oluşur: reading, vocabulary ve writing. Geçme notu 59.5’tir. 85 ve üzeri alan öğrenciler ileriki yıllardaki İngilizce derslerinden muaf olur.

Online dönemde sınava girmek için Safe Exam Browser (SEB) indirmek zorunludur. Kurulum için bu makaleyi inceleyebilirsiniz: https://dbe.metu.edu.tr/yenikayit/SEB%20kurulumu-Windows.pdf

Reading kısmında 24 soru bulunur. Dört veya beş metinden oluşur. Son soru grafik yorumlama sorudur. 63 dakika süre verilir. 60 puan değerindedir.

Okuma Bölümü

Vocabulary kısmında 10 soru vardır. Bu kısımda en üstte bir kelime verilir. Şıklarda ya tanımı ya da eş anlamlısı verilir. En iyi tanımlayan şık seçilir. 10 dakika süre verilir. 10 puan değerindedir.

Sözcük Bölümü

Writing kısmında bize bir konu ve çeşitli fikirler verilir. Bize bu konuyu 180 kelime ile anlatmamız istenir (kelime %20 az veya fazla olabilir.). 30 dakika süre verilir. 30 puan değerindedir.

Yazma Bölümü

Kaç Sınav Hakkım Var?

Bu sınavı geçemezseniz yaz okuluna kalabilirsiniz. Yaz okulunun sonunda tekrar aynı formatta sınav yapılır.

Yaz okulunda da başarısız olursanız Eylül ayında gerçekleşecek dönemin son sınavına girebilirsiniz. Yaz okulunda kalan öğrencilerin bu sınava kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Eylüldeki sınava okula yeni kayıt yaptıran öğrenciler de girebilir. Bu sayede hazırlığı atlayarak direkt bölüme geçebilirler.

 

Başlıklar
Sponsorlu Reklam
İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: