Kayıt İşlemleri

ODTÜ’ye Hoşgeldiniz!

Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra kayıt sürecinin nasıl yapılacağını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

YKS ile lisans programına yerleştirilen öğrenciler kayıt işlemlerini 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında e-devlet üzerinden gerçekleştirecektir. Eğer henüz e-devlet hesabınız yok ise ptt şubelerinden şifre alarakhesabınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt işlemi için üniversiteye gelmenize ya da evrak teslim etmenize gerek yoktur.

E devlet üzerinden kayıt yaptıramayanlar 24-26 Ağustos tarihleri arasında kayıt işlemini YKS kayıt programı üzerinden gerçekleştirebilirler.

 

ODTÜ Sistemine Bilgi Girişi

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/index.php?lang=TR adresindeki form aracılığıyla kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini başlatmalıdır.

Kayıt Programına giriş yapabilmeniz için eposta ile gönderilen etkinleştirme bağlantısına tıklayarak şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir.

Kullanıcı kodunuz ve belirlemiş olduğunuz yeni şifreniz ile ODTÜ YKS KAYIT PROGRAMI’nı kullanabilirsiniz ( https://ykskayit.metu.edu.tr ).

YKS kayıt programı ile öğrenciler yurt, burs başvurularını İngilizce sınav tercihlerini yapabilecekler.

Kayıtlarını tamamlayan öğrenciler 24-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında İngilizce sınav tercihlerini ve yurtbaşvurularını saat 17.00’ye kadar yapabilirler.

Burs başvuruları ise 25 Ağustos- 24 Eylül 2022 tarihleri arasında YKS kayıt programı üzerinden yapılabilecektir.

 

Öğrenci Kimlik Kartı

Kayıt aşamasını tamamlayan öğrenciler http://cardinfo.metu.edu.tr/ programı üzerinden kimlik kartı başvurusu yapacaktır. Kimlik kartı için 12 Eylül’e kadar başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Temel ingilizce Bölümü (Hazırlık Eğitimi)

Temel İngilizce bölümü için seviye tespit sınavı 7-8-9 Eylül 2022 tarihinde  çevrimiçi olarak yapılacaktır. Öğrenciler 3 günden birini seçerek sınava girecektir. En geç 6 Eylüle kadar sınav oturumlarını seçmeleri gerekmektedir. Bütün yeni kayıt öğrencilerin sınava girmesi zorunludur.

 

İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) (Eylül EPE Sınavı)

YKS yeni kayıt öğrenciler ve lisans programına yeni yerleştirilen üniversite öğrencileri katılabilirler. Sınav 13 Eylül Saat 10.00’da yüz yüze olarak gerçekleşecektir. En geç 6 Eylül’e kadar kayıt yapılması gerekmektedir.

Sınavı geçen yeni kayıtlı öğrenciler hazırlık okumadan direkt bölüme geçme hakkı kazanırlar.

2. İngilizce Yeterlilik Sınavı Lisans programlarına yeni yerleştirilen öğrencilerden mazeretli geç kayıt olanlar için 27 Eylül (10.00 ‘da) tarihinde yüz yüze olarak yapılacaktır.

 

Oryantasyon

Temel İngilizce bölümüne yeni yerleşen öğrenciler için oryantasyon programı 27 Eylül tarihindegerçekleşecektir. Hazırlık ortamını ve kampüsü tanımanız için katılmanız tavsiye edilir.

Lisans programına yeni yerleştirilen öğrenciler için üniversite ve bölümlerin tanıtım programı ise 30 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecektir. (Daha çok 1. Sınıfların ve hazırlığı atlayanların katıldığı bir program olup herkesin katılımına açıktır.)

 

Etkileşimli Kayıtlar

Temel İngilizce Hazırlık sınıfından muaf olarak doğrudan birinci sınıfa başlayacak olan öğrenciler ayrıca 28-30 Eylül 2022 tarihleri arasında etkileşimli kayıt işlemlerini yapacak ve danışman onayı alacaktır. Bilgilere http://oidb.metu.edu.tr/etkilesimli-kayitlar web adresinden ulaşabilirler.

 

Derslerin Başlaması

Temel İngilizce Bölümü, lisans, önlisans ve lisansüstü programların hepsi 3 EKİM 2022 tarihinde derslere başlayacaktır.

Not: Lisans programına mazeretli geç kayıt yaptıran öğrenciler için Temel İngilizce Bölümü seviye tespit sınavı 5 Ekim’de yapılacaktır.

Not: Kayıt işlemleri için daha fazla bilgiye ODTÜ 2022-2023 Kayıt kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

Başlıklar
Sponsorlu Reklam
İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: