Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Etkileşimli kayıt işlemleri “https://register.metu.edu.tr/” adresinden yapılmaktadır. Sisteme kullanıcı adı (okul numaranızın önüne e harfi getirip, son sayıyı silerek kullanıcı adınızı yazabilirsiniz.) ve şifreniz ile birlikte giriş yapabilirsiniz. Sistem daha sınıfınıza açılmamışsa kayıt paneline ulaşamadığınıza dair bir uyarı alacaksınız.

Kayıt paneline giriş yaptıktan sonra ekranın en üst kısmında öğrenci bilgilerinizi, altında kayıtlı gelen derslerinizi, onun altında ekli dersin section’ını değiştirme alanını, bir altında ise ders ekleme alanını göreceksiniz.

1. Bu kutuda yazan bilgiler güncel döneme ait öğrenci bilgilerinizdir. Sağ alt köşedeki “Paid Money” kısmı ise yaz okulunda yatırdığınız parayı gösterir.
2. Bu kutuda ekli gelen derslerinizi veya sonradan eklediğiniz dersleri ve section’larını görebilirsiniz. Bazı durumlarda ekli gelmesi gereken derslerinizi bu kutuda göremeyebilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için bu kutudaki bilgileri kontrol etmeyi unutmayın. Zorunlu fakat ekli gelmeyen dersinizi almaya çalıştığınızda herhangi bir hata ile karşılaşıyorsanız dersin hocasına mail ile durumu iletebilirsiniz.

3. Bu alandaki butonları kutuda bulunan dersleri değiştirmek veya bırakmak için kullanabilirsiniz.
4. Eklenen derslerden birinin section’ını değiştirmek için bu alanı kullanıyoruz. Örneğin ENG101 dersi için 15. Section’ı aldığınızı fakat 10. Section’a geçmek istediğinizi varsayalım. Bunu değiştirmek için üst kutudan (2. Madde) ENG101 dersini seçmeniz ve “Course Section” isimli alana 10 yazarak alttaki butona basmanız gerekmektedir. Bu şekilde yeni bir section’a geçiş yapabiliyoruz.
5. Bu kısım dersleri eklediğimiz ana alan diyebiliriz. Ders seçimi hikayemizin kaderini belirleyen alan da tam olarak burası oluyor.
“Course Code” kısmına almak istediğimiz dersin kodunu, “Course Section” kısmına ise dersin section’ını yazacağız. Altından ise dersin türünü seçmeniz gerekiyor. Alacağınız ders must ise must seçeneğini değil ise free seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Geriye sadece robot olmadığınızı ispatlamak ve dersi eklemek kalıyor. Eğer şanslı bir ODTÜ öğrencisiyseniz tek seferde robot olmadığınızı ispatlayabilirsiniz.

6. Bu alan pandemi ile birlikte hayatımıza giren bir kısım. Yüz yüze eğitime geçiyor olsak da danışman onayımızı buradaki butona basarak online olarak yapabiliyoruz. Bu alana tıkladıktan sonra değişiklik yapamamaktayız bu yüzden aldığınız derslerden emin olmadan bu butona tıklamamalısınız.

Hızlı ders seçebilmek için:

  • Ders programınızı önceden oluşturmanız çok önemli. Bunun için almanız gereken dersleri ve section’ları bir liste haline getirebilirsiniz. Önceliğiniz ortak dersler (İngilizce, matematik gibi) olmalı. Ders programı nasıl hazırlanır öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Sistem size açılmadan giriş yapmayı deneyerek şifrenizi tarayıcınıza kaydedebilirsiniz. Bu sayede sistem açıldığında kullanıcı adı ve şifrenizi yazmanıza gerek kalmadan giriş yapabilirsiniz.
  • Kopyala, yapıştır ve pencere değiştirme gibi kısa yolları ezberleyerek tabiri caizse antrenman yapabilirsiniz. Bu sayede birden fazla ders alacaksanız işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Video Anlatım

Başlıklar
Sponsorlu Reklam
İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: