Refika Aksoy Öğrenci Yurdu

Refika Aksoy; Batı Yurtları (Demiray Yurtları) tarafının en sonunda bulunur. 19. Yurt ile birlikte karma olan iki yurttan biridir. Sağ blok kız, sol blok ise erkek bölümüdür. Üniversitemiz mezunlarından Aydın Demiray ve Ömer Işık Demiray kardeşler tarafından 2004 yılında tüm tefrişi ile birlikte yaptırılarak Üniversitemize bağışlanmıştır.

ODTÜ Refika Aksoy Yurdu

Genel Bilgi

 • Refika Aksoy Yurdu, zemin kat üstüne 3 katlı iki adet bloktan oluşmakta.
 • Refika Aksoy Yurdu’nun içinde iki tip oda bulunmakta:
 • 4 kişilik (karyola): 31,40 m2
 • 2 kişilik (karyola): 20,30 m2
 • Zemin üstüne üç kattan oluşan yurtta toplam 157 adet 4 kişilik, 6 adet de 2 kişilik oda mevcut olup toplam yatak kapasitesi 640’tır.
 • Her katta ortak banyo/tuvalet, mutfak ve çalışma salonu bulunmakta. Ek olarak çizim salonu da bulunmakta.
 • Mutfaklarda 2 adet ikili ocak ve bir adet mikrodalga fırın ile 2 adet geniş mutfak lavabosu, 2 adet yemek masası ve sandalye bulunmakta. Mutfaklarda tost makinesi ise bulunmamakta.
 • Çalışma salonlarında genel itibariyle yeteri kadar masa ve sandalye bulunmakta. Yurdun konumundan da kaynaklı olarak çoğunlukla sessiz yerler oldukları da söylenebilir.
 • Tuvalet ve banyo temiz olup temizlikleri haftada iki kez yapılmakta. Ayrıca hem tuvalet hem banyolar yakın zamanda yenilendikleri için herhangi bir sıkıntıya da sebep olmamaktalar.
 • Zemin katta bilgisayar laboratuvarı ve çamaşırhane yer almakta.
 • Çamaşırhanede 3 adet sanayi, 3 adet de ev tipi çamaşır makinesi ve 2 adet de kurutma makinesi bulunmakta.
 • Çamaşırhaneyi kullanmak için danışmada bulunan ve her gece bir sonraki gün için açılan çamaşır listesine istenilen makine ve saat dilimi seçilerek isim yazdırılır. Makinenin sadece seçilen saat diliminde kullanılması gerekmekte.
 • Giriş katta Refika Aksoy’un kantini Adam Smith Cafe ve bir adet otomat yer almakta.

Oda Bilgisi

Ana odada dört adet ikili priz, Ethernet girişi, bir adet tek raflı kilitlenebilir dolap, bir adet kilitlenebilir gardırop, gardırop üstü iki kişilik ortak dolap, orta boy buzdolabı ve bir kalorifer peteği; iç odada (yatak odası) dört adet karyola, dört adet tekli priz ve bir kalorifer peteği bulunmakta.

Yurtta ODTÜ’nün kablosuz internetine bağlanılabilmekte. Çekim kalitesi ve hız hem kablosuz internet hem de hücresel veri için oldukça tatmin edici ve genel anlamıyla stabil. Pencereden uzak masalarda ise zaman zaman kablosuz internet hızı dalgalanmakta.

Fiyat Bilgisi

Yurt ücreti oda tipine göre (2 kişilik 480₺ 4 kişilik 365₺) değişmekle beraber doğu yurtlarına kıyasla genel anlamda daha pahalı bir ücrete sahip. Ancak odaların büyüklüğü de doğudakilere göre oldukça fazla. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Açık Adres

Üniversiteler Mahallesi, ODTÜ Küme Evler, No: 58, Çankaya, Ankara, Türkiye

İletişim Bilgileri

Yurt Müdürü
Mehmet Eroğlu
Tel: 0312 210 4734
E-posta: yurt18@metu.edu.tr

Yurt Danışma
Tel: (0312) 210 47 35

Öğrencilere ulaşabilmek için aranacak telefonlar
(0312) 210 62 92 – 210 62 93 – 210 62 94

Kişisel Yorumlar

“Genel olarak Refika Aksoy Yurdu güzel bir yurt. Özellikle doğu yurtlarındaki boş alan sıkıntısı burada yok denecek kadar az. Kafeteryasında 20₺ civarına oldukça güzel yemekler yiyebilirsiniz. Göze çarpan sıkıntıları ise doğu yurtlarından ve okulun merkezinden uzak olması, bundan kaynaklı olarak hafta sonu ringlerin saatte bir gelmesinin sıkıntı yaratması, kahvaltı yapılan kantinin çok fazla bir şey sunmaması, oda içindeki raf yokluğu ve dolap azlığı olarak sıralanabilir. Yine de, her şey düşünüldüğünde Refika Aksoy Yurdu’nun geneliyle hoş bir deneyim sunduğu söylenebilir.” (2020)

Fotoğraflar

ODTÜ Refika Aksoy Yurdu – Lobi
ODTÜ Refika Aksoy Yurdu – Mutfak
ODTÜ Refika Aksoy Yurdu – Çalışma Salonu

 

Başlıklar
Sponsorlu Reklam
İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: