ODTÜ Toplulukları

ODTÜ Genç TEMA Topluluğu

ODTÜ Genç TEMA öğrenci topluluğu, TEMA Vakfının üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü örgütlenmesidir. 1992 yılında Hayrettin Karaca (Toprak Dede) ve A. Nihat Gökyiğit (Yaprak Dede) tarafından erozyon ve çölleşmeyle mücadele etmek, ülkemizin doğal varlıklarını korumak amacıyla kurulan TEMA Vakfı, Genç TEMA temsilcilikleriyle ise gençlerin; yaşadıkları çevrenin sorunlarına duyarlı ve ekolojik bakış açısına sahip bireyler olmalarına katkı sağlamayı amaçlar.

ODTÜ Genç TEMA öğrenci topluluğu olarak yaklaşık 10 yılı aşkın süredir aktif bir şekilde okulumuzda etkinlikler düzenlemekteyiz. Tamamen insan eliyle oluşturulmuş bir ormanın içinde yaşayan ODTÜlüler olarak fidan dikmek bizler için her zaman büyük bir önem taşımıştır. Kampüsümüzün günümüzdeki güzelliğine ‘10 tane fidan dikmeyene diploma verilmeyeceği ile başlayan bir seferberlik’ ile ulaşmıştır. Biz de hem okulumuzun bir geleneği haline gelmiş hem de vakfımızın temel amaçlarından biri olan fidan dikimini gönüllülerimize anlatıyor ve devam ettiriyoruz.

Topluluğumuzun amaçlarından bir diğeri ise farkındalık yaratmak. Ülkemizdeki ve dünyamızdaki çevre sorunlarını, doğaya karşı tehlikeli projeleri önce ekip olarak kendimiz araştırıyor daha sonra gönüllülerimiz ile tartışıyoruz. Bu gündemler hakkında kamuoyu oluşturuyor, vakfımızın açtığı davaları birlikte inceliyoruz. Sadece konuşarak değil yaptığımız her etkinlik ile de dikkat çekmeye ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Mesela, her dönem başı gerçekleştirdiğimiz tanışma toplantılarımızın tanıtımını tamamen geri dönüşebilen yaprak şeklindeki el ilanlarımız ile yapıyor, hem dikkat çekiyor hem de doğaya karşı içimiz rahat bir şekilde tanıtımımızı yapıyoruz. Eğer öyle bir yaprak görürseniz mutlaka almanızı öneririz.

Kampüs içerisinde gerçekleştirdiğimiz çöp toplama, doğa yürüyüşü, savunuculuk çalışmaları ve geri dönüşüm atölyeleri dönem içinde yaptığımız etkinliklere örnek olarak sayabiliriz. Pandemi ile öğrendiğimiz çevrim içi etkinlik alternatifi ile de Türkiye’deki pek çok üniversiteden Genç TEMAlar ile ortak etkinlikler yapıyor, mesafeleri kaldırıp arkadaş ediniyoruz. Ankara’daki diğer üniversitelerin Genç TEMA’ları ile de pek çok etkinliğe imza atıyoruz. Bu etkinliklerden en çok sevdiğimiz ise eylül ayında Kurtuluş parkında gerçekleştirdiğimiz meşe palamudu toplama etkinliği. ‘O da neymiş’ dediğinizi duyar gibiyiz, o yüzden sizi etkinliğin ayrıntılarını bulabilmeniz için sosyal medya hesaplarımıza ve sonrasında etkinliğimize davet ediyoruz.

Biz topluluğumuza katılan kişilere ‘gönüllü’ diyoruz. Çünkü bizim yaptığımız etkinliklerde doğaya teşekkür var, arkadaşlık, birliktelik , fedakarlık ve umut var.. Biz çalışmalarımızda bir çıkar beklemeden tamamen içimizden geldiği için hareket ediyor ve bu durumun bizlerde yarattığı doğa için bir şey yapmış olma hissini seviyoruz. Diktiğimiz fidanlar gibi sağlam köklere sahip dostlukları, içimizdeki doğa sevgisini paylaşıp insanların hayatlarına yeşili ve umudu katabilmeyi seviyoruz.

Gönüllümüz olduktan sonra TEMA Vakfının resmi sitesinden yapacağınız kayıt ile gönüllü kartına ve rozetine de sahip oluyorsunuz. Böylece doğa için sadece sosyal medyadan üzüntüsünü paylaşan biri değil, gerçek bir adım atan, gönlünü doğaya veren 900 bin’i aşkın gönüllümüzden biri oluyorsunuz.

Bizleri turuncu TEMA önlüklerimizden, arkasındaki tasarımı ile kampüsün en iyisi olan TEMA polarlarımızdan, kullandığımız TEMA mataralarından ve dilimizden hiç eksik olmayan #umutyeşertiyoruz ya da #gönlünüver sloganlarımızdan kolaylıkla tanıyabilirsiniz.

Gelin siz de bu güzel ailenin bir parçası olun, birlikte umut yeşertelim.

Kuruluş Tarihi

2010

Aktif Üye Sayısı

100+

Websitesi

www.tema.org.tr

Instagram

@odtugenctema

İletişim & İş Birlikleri İçin:
İletişim & İş Birlikleri: